A napelemes inverterek nem kívánt leállításának elkerülése
2023. szeptember 26., kedd
A kétirányú feszültségszabályozók szükségesek a terhelések védelméhez és a stabil PV-infrastruktúrák fenntartásához. Az inverter manipulálása nem csak a szabványt sérti, hanem komoly veszélynek teszi ki a terheléseket, potenciálisan saját magát és másokat is veszélyeztetve.
Előfordulhat, hogy a panelekhez érkező napenergia mennyisége túl magas, ami azt jelenti, hogy több áramot kapnak, mint amennyit biztonságosan kezelni tudnak. Ezek az ingadozások az invertert leállásra késztethetik a berendezés és a hálózat védelme érdekében, mivel az ilyen rendszerek hálózati csatlakoztatására vonatkozó legtöbb szabályozás előírja a napelemes inverterek leállítását, ha a feszültség bizonyos határértékeken kívül esik. Instabil hálózatokban ez nem kívánt leállásokat okoz a fotovoltaikus berendezésünkben. Ha az inverter leáll, a napenergia már nem hasznosítható, ami komoly hatékonysági és gazdasági problémát jelent.
Az 1699/2011-es királyi rendelet egy sor követelményt és paraméterezést határoz meg ezekre a készülékekre vonatkozóan, például az üzemi feszültség- és frekvenciatartományokat, a maximális és minimális kapacitásokat és az inverter hatásfokát. A rendszer és a hálózat biztonságának garantálása érdekében azt is előírja, hogy az invertereknek automatikusan le kell kapcsolódniuk a hálózatról – amit általában kikapcsolással tesznek meg -, ha nem felelnek meg az alábbi kritériumoknak.
Paraméter: Túlfeszültség – 1. fázis
Védőküszöb Un + 10%.
Maximális kioldási idő 1,5 s
Paraméter: Túlfeszültség – 2. fázis
Védőküszöb Un + 15% Maximális kioldási idő 0,2 s
Maximális kioldási idő 0,2 s
Paraméter: Alulfeszültség
Védőküszöb Un – 15% Maximális kioldási idő 1,5 s
Maximális kioldási idő 1,5 s
Paraméter: Maximális frekvencia
Védőküszöb 50,5 Hz
Maximális kioldási idő 0,5 s
Paraméter: Minimális frekvencia
Védőküszöb 48 Hz
Maximális kioldási idő 3 s
Mivel az esetek túlnyomó többségében a megtermelt többletenergiát a hálózatba táplálják (hogy cserébe kompenzációt kapjanak), fontos, hogy a berendezés kétirányú legyen: a szabályozók folyamatosan rögzítik a hálózati feszültséget, és ennek függvényében gyors és pontos feszültségugrásokat hajtanak végre az egyes országok hálózati követelményeinek túlnyomó többsége által megkövetelt rövid időn belül. Emellett segítenek a berendezések élettartamának meghosszabbításában és stabilabb áramellátást biztosítanak.
A fotovoltaikus berendezésekben termelt energia önfogyasztásra, tárolásra vagy a hálózatba való betáplálásra alkalmas. Ha a szabályozó azt érzékeli, hogy a villamosenergia-feszültség túl magas, automatikusan beállítja az inverterhez érkező áram mennyiségét, hogy megakadályozza annak károsodását vagy leállását. A Salicru három megoldást kínál e probléma elkerülésére: a VR EQX termékcsaládot elsősorban a hálózatra csatlakoztatott fotovoltaikus önfogyasztó berendezésekhez alkalmazzák, és lehetővé teszi e rendszerek életképességét a rendelkezésre álló inverter márkájától függetlenül. Az RE3 teljesen statikus szerkezeten alapuló elektronikus stabilizátorok, amelyek teljesítményükkel, reakciósebességükkel és kimeneti pontosságukkal tűnnek ki, és egyfázisú vagy háromfázisú konfigurációban, valamint 300 VA-tól 250 kVA-ig terjedő teljesítménytartományban kaphatók. Végül az EMi3 szervomotoros feszültségstabilizátorok 5 és 2500 kVA közötti konfigurációban állnak rendelkezésre.